TOPlist

Curriculum Vitae neboli životopis

 

 

Důvody vedoucí k sepsání životopisu (CV)

 

  Jako první věc, kterou asi uděláte po tom, co se rozhodnete změnit zaměstnání (ať už z jakéhokoliv důvodu), je ta, že budete hledat pozici, která by Vám vyhovovala. Ale vyvstává otázka: KDE? Já, když jsem se dostal do problémů s prací, začal jsem sledovat denní tisk, zejména úterní a čtvrteční MF Dnes, která v tyto dny obsahuje speciální přílohu Zaměstnání a v pondělí Hospodářské noviny a jejich Kariéru. Taky se vyplatí sledovat regionální tisk, kde inzeruje mnoho potenciálních zaměstnavatelů (Svoboda,Rovnost,Region apod.), nebo přímo inzertní časopisy (Avízo, Annonce). Taky na internetu se nachází až překvapivé množství inzerátů nabízejících práci. Linky na tyto stránky najdete zde.

 

  Pokud si vyberete inzerát, který se Vám líbí a myslíte, že alespoň z části vyhovujete požadavkům uvedeným v něm, pak už zbývá „jen“ odepsat. A tady nastává pro některé z nás problém. V inzerátech bývá uvedeno: „ zašlete Váši nabídku spolu se strukturovaným životopisem na naší adresu“. Co je to strukturovaný životopis? A co má stát v takové nabídce, či přihlášce?

 

  Nejprve je třeba si uvědomit,že list papíru často rozhoduje o Vaší budoucnosti a s takovou důležitostí k němu přistupujte. Je to totiž Vaše jediná vizitka až do okamžiku, kdy vejdete v osobní jednání. Abyste ovšem na takové jednání byli pozváni, musí Vaše C.V. vzbudit u čitatele patřičný zájem. Strukturovaný životopis proto, že obsahuje pouze nejdůležitější údaje a to v bodech pěkně přehledně pod sebou.

 

Životopis zásadně není slohové cvičení!

 

  Vaše C.V. musí hovořit už při zběžném pohledu. Není třeba psát celé věty, raději vyjádřete hlavní myšlenky v bodech. Pozor, se stručností to však nepřežeňte! Dobře si rozmyslete vše důležité o své osobě a zapište si v bodech poznámky, abyste na něco nezapomněli.

 

Vaše C.V. musí být poutavé!

 

  Mějte na paměti,že nejste jediní, kdo se o určitou pozici ucházíte, ale jako jediní ji chcete získat. Dbejte na grafickou úpravu a přehlednost, list kvalitního papíru musí mít velikost A4, měl by být čistý, bílý.Měl by být jen jeden, nanejvýše dva,pokud se neucházíte o práci zrovna v Akademii věd.  Není přípustné vytrhnout list ze sešitu, ani když ostřihnete kraj. Pište nejlépe na počítači, ručně psané C.V. povídá o Vás někdy více, než byste chtěli (některé firmy to ve svých inzerátech požadují, to proto, aby si nechali udělat grafologický rozbor Vašeho písma ) a klade na Vás navíc další nároky týkající se především čitelnosti a „vzhlednosti" Vašeho písma. Pište stručně, nikoho proboha nezajímá, že máte bratra, který studuje Vojenskou akademii ve West Pointu. V tuto chvíli jde jen a jen o Vás !!! Zvýrazněte hlavní údaje, pohrejte si s výběrem písma, zvolte klidně netradiční grafiku a tvary, avšak zachovejte vkusnost a čistotu stylu! Pokud Vaše C.V. bude jiné v pozitivním slova smyslu, potom zaujme.

 

 

Co má obsahovat správné C.V.

 

 

Základní údaje

 

  Jméno, datum narození, případně národnost, pokud je jiná než česká, bydliště (celou adresu, na které se zdržujete, ne tu, kterou máte registrovanou jako trvalou, avšak 360 dní v roce Vás na ní nezastihnou...), rodinný stav a počet dětí - každý údaj na jeden řádek, bez zbytečných komentářů. Nezmiňujte se o svých rodičích ani sourozencích.

 

Vzdělání

 

  Pokračujte vzděláním - středním, vysokoškolským - na jaké škole jste studovali, co a kdy. Následně vypište všechny ostatní formy studia, které jste absolvovali. Zajímavé mohou být i zdánlivě nevýznamné kurzy, pokud se vztahují tématicky k zaměření pozice, o kterou se ucházíte. Uveďte vždy název instituce, která vzdělání organizovala, dobu trvání studia a kdy to bylo. Zde bych se trochu pozastavil: nevěšte hlavu, když nemáte vzdělání požadované v inzerátu. Pokud máte praxi v oboru, tak lze do životopisu trochu „zalhat“. Příklad: pokud jste pouze vyučen v oboru a inzerát požaduje SŠ vzdělání, klidně napište, že máte SŠ. Na pohovoru po Vás zpravidla maturitní vysvědčení nechtějí a pokud by na to došlo, pak lze např. říct, že jste vystudoval střední odborné učiliště a proto si myslíte, že máte středoškolské vzdělání. Ale v zápětí je třeba dodat, že vzdělání jste dohnal praxí a přesvědčit je o tom. Horší je to s VŠ vzděláním. Tam asi „zalhat“ nemůžete, ale lze napsat, že máte třeba 2 nebo tři semestry té které fakulty. Ale pozor, je to ošidné potom může padnout otázka „Na které škole?" a „Ještě tam učí …..?“ Takže pozor, ať se neznemožníte hned v úvodu. Přidám jeden příklad z mé praxe, kdy jsem odepsal na inzerát jedné personální agentury a ta mne oslovila. Sjednali jsme si schůzku v jejich sídle a já fičel z Ostravy do Prahy. Tam jsem si vykládal se slečnou, která (určitě měla psychologické vzdělání) mne tzv. rozebrala, že po pěti minutách jsme si málem tykali a já na sebe vyzvonil vše - i to, co jsem původně nechtěl. Od té doby se mi neozvali a jejich inzeráty v novinách míjím, protože mě mají v kartotéce asi velmi dobře zapsaného…

 

Praxe

 

  Další odstavec se bude týkat Vaší dosavadní praxe. Seřaďte si jednotlivé pracovní pozice buď chronologicky tak, jak skutečně šly po sobě, nebo - což je běžnější způsob zejména u zahraničních společností - začněte svým současným (nebo posledním) zaměstnáním. Vzpomeňte si alespoň na letopočty nástupu a odchodu do/z jednotlivých pozic. U každého zaměstnavatele uveďte název a stručně popište činnost společnosti. Vypíchněte název své pozice a Vaše zodpovědnosti. Nezapomeňte na nic důležitého! A popište pro každou pozici alespoň tři řádky. Čím lepší obrázek o Vaší práci si bude čitatel moci utvořit, tím více vzrůstá pravděpodobnost, že bude chtít vědět i další detaily...

 

Další schopnosti a dovednosti

 

  V závěru je vhodné uvést několik slov o Vašich dalších dovednostech a znalostech (zejména jazykových, ale najdou se jistě i další...), odkryjte též cosi ze své osobnosti (vyberte to, co by mohlo zajímat Vašeho potenciálního zaměstnavatele z hlediska přínosu pro jeho společnost), informujte o výrazných pracovních úspěších, zahraničních stážích, vědeckých pracích, a třeba i o svých hobby, pokud usoudíte, že Vám pomohou učinit dobrý dojem. Snažte se o empatii (vcítění se do pocitů druhého) a vyberte to, co se Vám bude zdát skutečně zajímavé. Vůbec nevadí, pokud to bude opět trochu netradiční.

 

Závěr

 

  Na závěr můžete napsat několik kontaktů na osoby, které mohou o Vás poskytnout referenci, posílíte tak svou důvěryhodnost. Nebo alespoň napište,že je možné se na Vás informovat, kontakty poskytnete při dalším jednání. Mějte však na mysli skutečné konkrétní údaje - budete na ně pravděpodobně tázáni. Taky je vhodné tyto osoby uvědomit o tom, že je možná bude někdo kontaktovat a ptát se na Vaše reference. Nechybí datum a vlastnoruční podpis.

 

A je to všechno?

 

  Pokud se týká fota, pokud není v inzerátu vyžadováno, pak ho nezasílám. Když si znásobíte počet zaslaných životopisů cenou jedné průkazové fotografie, pak dojdete k celkem pěkným sumám, které určitě můžete využít jinak. Ale pokud je vyžadováno ( zpravidla personálními agenturami, které vybírají tzv. všeobecně přijatelné typy), pak jej neváhejte přiložit! Vždy však použijte lepidlo, aby se Vaše fotka později nepovalovala kdesi bezprizorně. Zasílejte průkazové fotografie (na pas, OP apod.), ne skupinové foto z dovolené se zakroužkovanou hlavou fixem a popisem: „To jsem já!!!“

 

 Údaje, které uvádíte ve svém resumé, doložte kopiemi důležitých dokumentů (o ukončení studia, o absolvování školení, certifikáty..) tedy samozřejmě pokud je máte. Máte-li k dispozici i písemné doporučení od Vašeho posledního zaměstnavatele, rozhodně na něj nezapomeňte!

 Příklad strukturovaného životopisu najdete zde.

 

Průvodní dopis

 

  Když máte sepsané resumé, neznamená,že máte vyhráno. C.V. musí být přiloženo k dopisu. Ten již samozřejmě píšete slohovým způsobem (úvod, stať a závěr) a dodržujete pravidla pro psaní úředních dopisů. Jinak platí všechna pravidla uvedená výše o poutavosti a působivosti.

 

  Nahoře by měla být uvedena adresa a jméno příjemce, pokud jej znáte. Dopis začíná oslovením a v úvodu upřesníte v jaké věci se na společnost obracíte. Stať dopisu je poměrně důležitá. Měla by obsahovat velice stručně a výstižně důvod, proč se ucházíte o tu kterou pozici. Vhodné, neboť velmi působivé, je vyjádřit své přesvědčení, o tom,že jste ideální kandidát, který je schopen v dané pozici obstát a být přínosem pro další rozvoj společnosti. Toto tvrzení je nutno podpořit odpovídajícími pracovními zkušenostmi a znalostmi - zmiňte hned několik dle Vás těch nejcennějších. Vzbuďte zvědavost - a odkažte čitatele na další informace o Vás v přiloženém C.V...

 

  Dopis nesmí být příliš dlouhý, nikdy ne na více stran, a nejlépe jen na její polovinu.

Pozdrav, jméno, adresa, telefonní spojení, e-mail, datum a podpis (vše opět zarovnané zleva).

Příklad průvodního dopisu najdete zde.

 

Jak s cizími jazyky

 

 

  Pokud se ucházíte o pozici u zahraniční společnosti, je často nevyhnutelné, přiložit ještě třetí list - C.V. v cizím jazyce (pokud je vyžadován v inzerátu), nejlépe v jazyce země původu společnosti (pokud není výslovně požadováno jinak).

 

  Varovat je nutné v případě, pokud Vaše znalosti cizího jazyka nejsou na pokročilé úrovni. Snaha působit odvážně může být sympatická, avšak pokud se Vaše resumé hemží chybami, nebudí to dobrý dojem. Druhé varování je třeba vyslovit, pokud Vás nyní napadlo nechat si text zpracovat překladatelem. Budete-li, na základě vynikajícího cizojazyčného C.V., pozváni k ústnímu pohovoru, vedenému jinak než v češtině, vznikne prekérní situace. Proto je lepší ho napsat trochu jednodušeji a nechat si ho zkontrolovat od zkušenějšího kolegy.

 

  Uvažte a posuďte, do jaké míry je na danou pozici požadovaná znalost cizího jazyka. Pokud je zřejmé,že se bez něho neobejdete, je situace jasná. Pravdou je, že i v zahraničních firmách pracují lidé bez znalosti jazyka. Nebude se však jednat o klíčovou pozici a zřejmě nebude třeba přikládat cizojazyčný životopis.

 

Obal prodává

 

  Znovu připomeňme, že způsob, jakým svůj materiál vyvedete, je čistě na Vaší fantazii. Použijte reprezentativní desky či jiný způsob vazby. Obálka by měla obsah chránit tak, aby tento po absolvování poštovní přepravy, stále ještě fungoval tak, jak má. Na obálku napište adresu a jméno příjemce velice úhledně a ne příliš nápadně, zde se vyplatí určitá umírněnost. Držte se staré moudré zásady "Komu chybí temperament, použije ornament". Ale pokud pošlete CV spolu s průvodní dopisem jen tak v obálce a budou čisté, neomaštěné od kolegovy sekané, tak si myslím, že to taky stačí.

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *